S jakou diagnózou se nejčastěji může pylová alergie zaměnit?

Pylová alergie se nejčastěji projevuje sezonními příznaky senné rýmy a zánětu spojivek. Pacient může mít také astma a ekzém.

Pylová alergie se nejčastěji projevuje sezonními příznaky senné rýmy a zánětu spojivek. Pacient může mít také astma a ekzém. Dále může očekávat alergické reakce po požití určitých potravin, které mají podobné alergeny jako pyly. Příznaky jsou tedy velmi různorodé a lze je tak někdy poměrně snadno zaměnit s jinou diagnózou.

Alergické děti se nejčastěji dostanou do odborné ambulance alergologa s podezřením na sníženou imunitu, což je stav odborně nazývaný „imunodeficit“. Je to proto, že jsou častěji a déle nemocné, než je běžné. Rýma trvá dlouho a často přejde do zánětu průdušek. Záněty průdušek se často opakují a léčba antibiotiky nemá účinek. Nejčastěji se v této situaci jedná o nepoznané astma. Nemocnost může mít u takových dětí sezonní charakter a typicky je vyšší v létě, kdy většina nealergiků bývá zdráva. Po rozpoznání pravé příčiny obtíží a po zahájení protialergické a protiastmatické léčby se nemocnost většinou zcela upraví a pacient se může věnovat všem aktivitám stejně jako jeho vrstevníci.

Někdy je alergie zaměněna i s velmi závažným dědičným onemocněním, které se zpočátku může jevit jako astma . Je to onemocnění cystickou fibrózou. Tato nemoc postihuje více orgánů v těle, nejvíce plíce, ale také zažívací trakt. Typickým projevem, podle kterého lze diagnózu poměrně jednoduše stanovit, je velmi slaný pot. Koncentrace iontů chloru v potu je pro diagnózu určující.

Pacienti nejvíce trpí vleklým kašlem, opakovanými záněty průdušek a zápaly plic. Současně neprospívají na váze a mají průjmy a mastné stolice. Jestliže se na toto onemocnění nemyslí, může být pacient veden pod diagnózou „těžké asthma bronchiale“. Pokud není diagnóza stanovena včas, není včas zahájena ani léčba a pacienti se někdy dostanou do velmi těžkého stavu, který může skončit i smrtí. Každý lékař by proto na toto onemocnění měl pomýšlet při vyšetřování a léčbě pacientů s těžkým astmatem nebo s neprospíváním.

Projevy potravinové alergie zase někdy mohou být zaměněny s projevy nesnášenlivosti, která není podložena alergickou reakcí. Příkladem je nesnášenlivost mléčného cukru, která způsobuje průjem. Není to alergie, ale porucha enzymu zpracovávajícího mléčný cukr. Nesprávné stanovení diagnózy vede v mnoha případech i k chybné léčbě, někdy s vážnými následky. Při pochybnostech je proto vhodné včas odeslat pacienta k odbornému vyšetření.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje