S odhalením příčiny dýchacích potíží pomůže alergolog i plicní lékař

Problémy s dýcháním mohou poukazovat na závažné onemocnění, například astma. Máte-li podezření, že právě tato nemoc by mohla být zdrojem vašich potíží, je čas navštívit lékaře.

Problémy s dýcháním mohou poukazovat na závažné onemocnění, například astma. Pokud máte podezření, že právě tato nemoc by mohla být zdrojem vašich potíží, je zcela jistě čas navštívit lékaře. Ale kterého?

Bronchiální astma je definováno jako onemocnění průdušek, jehož podkladem je vleklý zánět, nejčastěji kvůli alergii. Tento zánět vede ke zvýšené dráždivosti průdušek, která se projevuje jejich opakovaným stahováním. Člověk pociťuje dušnost, na plicích a průduškách je při vyšetření slyšet pískoty, nejvíce ve výdechu.

Úleva průduškám

Po podání léků na roztažení průdušek – bronchodilatancií – dojde většinou k rychlé úpravě. Při vyšetření funkce plic je při zhoršení astmatu patrný ztížený výdech, protože vzduch je při zúžení průdušek zadržován v plicích. Na rozdíl od chronické obstrukční plicní nemoci, která nastává nejčastěji po dlouhodobém kouření, se ale u astmatu tato situace po podání léků upraví k normě.

Může za to alergie

Astma se vyvíjí nejčastěji na pokladě alergie. Vzniká většinou v dětství a často je provázeno i jinými alergickými nemocemi. Malí astmatici se proto nejčastěji dostanou nejprve do péče alergologů. Ti jsou dostatečně zkušení i v léčbě astmatu. Při současně probíhající alergické rýmě je pro astmatiky přínosná i její léčba. Neléčená alergická rýma totiž zhoršuje průběh astmatu.

Od alergologa k plicnímu lékaři

Pokud ale astma není zvládnuto běžnou léčbou a jeho průběh není standardní, je pacient většinou odeslán ke konzultaci k plicnímu lékaři. Při obtížně léčitelném astmatu je nutné vyloučit i jinou diagnózu, a je proto nutná mezioborová spolupráce.

Projevy některých plicních onemocnění mohou astma napodobovat. Astmatici se ale také mohou při prvním vyšetření dostat do péče plicního lékaře a ten při podezření na alergii žádá naopak o spolupráci alergologa.

Dýchací cesty začínají nosními dírkami, vdechovaný vzduch je předehříván a upravován v nose a nosních dutinách. Pokud tomu tak není, jsou průdušky nadměrně zatěžovány a to může vést rovněž k jejich poškození a rozvoji astmatu. Kromě spolupráce s plicním lékařem využívá alergolog i spolupráci s odborníkem na nemoci ušní, krční a nosní (ORL).

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje