Smrkáte i v létě? Stálá rýma může být projevem alergie

Nikde jste nenastydli ani nebyli ve styku s nakaženou osobou. Přesto stále potřebujete kapesník, ať je léto, nebo zima, a nechápete, kde se ta rýma pořád bere.

Nikde jste nenastydli ani nebyli ve styku s nakaženou osobou. Přesto stále potřebujete kapesník, ať je léto, nebo zima, a nechápete, kde se ta rýma pořád bere. Možná nejde o klasickou, tedy virovou záležitost, ale příznak alergie.

Rýma je příznak, který provází zánětlivá onemocnění nosní sliznice. Obranyschopnost sliznic je zajištěna v první řadě neporušenou mechanickou bariérou, tj. neporušenou sliznicí. K dalším obranným mechanizmům patří kmitání řasinek nosní sliznice, které posunuje nežádoucí látky směrem do nosohltanu, odkud jsou spolu s hlenem vykašlány nebo spolknuty. Z dolních dýchacích cest je pohyb řasinek rovněž směřován do nosohltanu.

Když přirozená bariéra nefunguje

Další ochrannou bariérou sliznic je hlen, který je tvořen v hlenových buňkách. Při jejich podráždění tvorba hlenu roste. Dráždění může být jak mechanické, tak chemické nebo zánětem. Zánět je univerzální odpovědí organizmu na většinu škodlivin, tedy i alergenů.

Alergická reakce vyvolá zvýšenou sekreci hlenu, otok sliznice a stažení hladkých svalů v podslizničním vazivu. V nosní sliznici vedou tyto reakce k jejímu zbytnění, svědění, kýchání a rýmě. Příznaky jsou vyvolávány a zhoršovány kontaktem s alergeny.

Příčinou nejsou viry

Proto mají alergici často rýmu i v létě, v pylové sezoně, kdy je běžná infekční rýma, vyvolaná nejčastěji respiračními viry, méně častá. Sliznice zasažená alergickým zánětem je však také náchylnější k infekcím, a tak se alergická rýma může záhy zkomplikovat infekcí a přejít i do oblasti nosních dutin.

Alergeny obcházejte obloukem

Léčba alergické rýmy je obdobná jako léčba jiných alergických nemocí. Je nutné se vyhýbat alergenům, pokud to jde. Pokud to jsou pyly, je těžké se jim vyhnout. Doma lze v uzavřeném prostoru použít čističku vzduchu nebo do oken umístit pylové sítě. K celoročním alergenům patří i plísně, jejichž spory se chovají obdobně jako pylová zrna. Větrání a vysoušení je účinnou zbraní proti plísním.

Léky vám uleví

Kromě eliminace alergenů máme možnost i léčby medikamentózní. Celkově se většinou podávají antihistaminika, léky blokující účinky alergických působků. Další léčebnou možností je podávání léků přímo na postiženou nosní sliznici. Nejúčinnější jsou kortikoidy podávané ve spreji přímo na nosní sliznici.

(van)

Zdroj:
www.medicinenet.com
www.ncbi.nlm.nih.gov

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje