Ubraňte kůži před ekzémem. Víme, jak na to

Ekzém ztrpčuje život mnohým z nás. Víte, jak máte o svou pleť správně pečovat, jaké přípravky používat a čeho se vyvarovat? Pokud ne, následující řádky vám poradí.

Ekzém ztrpčuje život mnohým z nás. Víte, jak máte o svou pleť správně pečovat, jaké přípravky používat a čeho se vyvarovat? Pokud ne, následující řádky vám poradí.

Nenechte kůži bez obrany 

Pro lidi s ekzémem je velmi důležité pochopit, jak se o svoji kůži správně starat. Jinak může používání nesprávného mýdla nebo zvlhčovače vyvolat zhoršení stavu pokožky, často doprovázené svěděním či bolestí. Naopak vhodný přípravek může uklidnit zarudlou pleť, a dokonce předcházet zhoršení stavu. Pokožka s ekzémem má totiž narušenou bariérovou funkci, a nedokáže se tak dobře bránit před vnějšími vlivy. Co to znamená v praxi?  

S vodou opatrně

Možná jste přesvědčeni, že nanášení vody na pleť ji více hydratuje a zvláčňuje, ale opak je pravdou. Voda se při kontaktu s pokožkou vypařuje a ochuzuje ji o její přírodní oleje, známé jako přírodní zvláčňující faktor. Čím se to děje častěji, tím je kůže sušší, a to dokud nejsou nahrazeny všechny její přírodní oleje. Co je tedy pro člověka s ekzémem lepší – koupat se kvůli zbavení kůže nečistot, nebo se raději vodě vyhýbat, protože vysušuje? Zde je několik užitečných tipů:

Jaké mýdlo – a co změkčovadla? 

Účinek mýdla na ekzematickou pokožku není příznivý. Většina z nich, hlavně těch tuhých, kůži vysušuje. Tekutá mýdla škodí méně, ale nejlepší volbou jsou tekuté emulze bohaté na zvláčňující složky, které na pokožce zůstávají i po spláchnutí. Co se týká změkčovadel, není podstatná četnost používání, ale spíše složení výrobku. Neměl by obsahovat přídatné vůně a esenciální oleje, protože jsou všechny potenciálně velmi dráždivé. Rozlišujeme tři základní typy:

(bri)

Zdroj: dermatology.about.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje