Užíváte léky? Sluňte se s rozmyslem

Na teplé sluneční paprsky po dlouhé zimě čeká většina z nás. V horkých letních dnech pak ale jejich přemíra může tělu i ublížit.

Na teplé sluneční paprsky po dlouhé zimě čeká většina z nás. V horkých letních dnech pak ale jejich přemíra může tělu i ublížit. Sluneční záření může navíc negativně ovlivňovat mnoho dalších věcí, například účinek některých léků.

Slunce umožnilo vznik života na Zemi. Díky infračervenému záření se Země ohřívá, díky viditelnému spektru ve dne vidíme. Slunce je důležité pro fotosyntézu. Rostliny tak přeměňují sluneční energii na podobu využitelnou pro výživu člověka. Sluneční záření má ale na živé organismy i negativní vliv. Škodlivé je především ultrafialové záření v nadměrném množství a jeho působení na vznik rakoviny kůže.

V kombinaci s léky nebo chemikáliemi může UV záření vytvářet v kůži škodlivé látky, které ji poškodí přímo nebo vyvolají nežádoucí imunologickou reakci. Takové reakce odborníci nazývají fototoxické nebo fotoalergické reakce. Je pozoruhodné, že při některých chorobách si tělo tyto fotosenzitivní chemické látky vytváří samo. Jedná se například o onemocnění porfyrií. Pacienti mají po slunění těžké reakce, které mohou vést například až ke ztrátě prstů nebo k hlubokým jizvám.

Nebezpečná kombinace: léky a slunce

Léky, které jsou na slunci nebezpečné, můžeme dostávat celkově jako tablety, injekce nebo je podáváme přímo na kůži – jako krémy, tinktury a masti. Někdy jsou tyto léky izolovány z rostlin, které v přírodní podobě mohou být také fototoxické.

Z celkově podávaných léků jsou fototoxické například léky užívané na srdeční rytmus, podporu močení, antibiotika a léky protizánětlivé a určené ke snížení teploty a bolesti. Z léků podávaných na kůži je nutné upozornit nejen na léky podávané pro kožní nemoci, velmi častou příčinou i poměrně těžkých puchýřnatých reakcí jsou gely obsahující léky na bolesti kloubů – antirevmatika.

Na slunce raději bez parfému

Parfémy obsažené v krémech a kosmetice, jako jsou například olej bergamotový nebo ze santalového dřeva, dále dezinfekční přísady jako chlorhexidin, nebo dokonce i účinné složky opalovacích krémů – zejména oxybenzon –, ty všechny mohou vyvolat fotoalergické reakce.

Nejúčinnější je prevence reakcí: tedy neslunit se, pokud už rizikovou látku musíme používat. Již vzniklou reakci pomohou zmírnit kortikoidy podané celkově nebo místně, přímo na postižené místo. V takovém případě se ale vždy poraďte s lékařem.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje