Velbloudí mléko přišlo o označení "hypoalergenní"

Velbloudí mléko má jiné složení než kravské, proto je považováno za hypoalergenní. V zemích, kde je velbloudí mléko běžně dostupné, se doporučuje jako náhrada mléka kravského právě při alergii.

Velbloudí mléko má jiné složení než kravské, proto je považováno za hypoalergenní. V zemích, kde je velbloudí mléko běžně dostupné, se doporučuje jako náhrada mléka kravského právě při alergii. Případ arabského chlapce ale upozorňuje, že ani toto mléko již není pro alergiky stoprocentně nezávadnou potravinou.

Důležití velbloudi

Velbloudí mléko je významnou potravinou v suchých oblastech severní a východní Afriky a v Arábii. Nomádi v pouštích jím živí své děti a stále větší oblibu získává i ve městech. Neobsahuje totiž beta-laktoglobulin, který je hlavním alergenem v mléce kravském. Bílkoviny syrovátky jsou albumin, alfa-laktalbumin, imunoglobulin a laktoforin. Jsou méně odolné vůči vyšším teplotám, a snáze se proto denaturují při zahřátí. Tímto způsobem pak se snižuje jejich alergizační schopnost.

Oproti tomu se alergie na bílkovinu kravského mléka celosvětově vyskytuje u 2–3 % dětí. Postižení jedinci navíc reagují i na mléko kozí, ovčí a buvolí. Zkřížená reaktivita je nejmenší s mlékem kobylím, oslím a velbloudím. Proto jsou tato mléka někdy používána jako náhrada kravského.

Varovné signály alergie

Arabští lékaři přesto popsali případ anafylaktické reakce u šestiletého chlapce trpícího astmatem a alergií na burské ořechy, kokos a sezam. Alergii na kravské mléko neměl. Po konzumaci velbloudího mléka míval otoky okolo očí, proto se mu vyhýbal.

V den reakce ochutnal pouze velbloudí mléko, nic jiného nejedl. Následovala prudká celková reakce s nutností hospitalizace, a dokonce krátkodobé umělé plicní ventilace. Po propuštění byl chlapec vyšetřen a laboratorně u něj byla potvrzena alergie na velbloudí mléko. Je to první popsaný případ anafylaktické reakce po velbloudím mléce, které bývá uváděno jako "hypoalergenní".

Alergizovat může opravdu cokoli

Případ dokládá, že téměř každá potravina může vyvolat alergii a žádné univerzálně hypoalergenní savčí mléko prostě neexistuje. Ani velbloudí mléko nemůže být považováno za zcela bezpečné.

Expoziční test jako důkaz místo slibů

Jediným potvrzením bezpečnosti je tzv. expoziční test, kdy je pacientovi pod lékařským dozorem podáváno nejprve velmi malé a potom stále větší množství testované potraviny.

(van)

Zdroj: Al-Hammadi, S., Allergy, 2010; DOI: 10.1111/j.1398-9995.2010.02421.x

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje