Vlna pro alergiky není – ani ta hypoalergenní

Kůže má řadu důležitých funkcí. V první linii ochraňuje celistvost vnitřního prostředí organizmu. Je nejen mechanickou bariérou, ale reguluje i teplo, chrání před mikroby a cizorodými škodlivinami.

Kůže má řadu důležitých funkcí. V první linii ochraňuje celistvost vnitřního prostředí organizmu. Je nejen mechanickou bariérou, ale reguluje i teplo, chrání před mikroby a cizorodými škodlivinami. Její narušení proto může pro organizmus představovat i ohrožení života. To hrozí například u atopiků.

U pacientů s atopickým ekzémem je porušena právě bariérová funkce kůže. Je zranitelnější, snadněji prostupná pro škodliviny a alergeny, více ztrácí vodu, proto je suchá, méně elastická. Takováto kůže je náchylná k poranění a infekci. Každé mechanické dráždění je pro takto změněnou kůži nebezpečné a zhoršuje nebo vyvolává akutní projevy ekzému.

Vlk v rouše beránčím

V končinách s chladnějším počasím musí lidé po většinu roku nosit ošacení kryjící většinu těla. Při nevhodném výběru látky dochází k opakovanému mechanickému dráždění pokožky. Tak působí například vlna nebo jí podobná vlákna. Většina ekzematiků proto vlněné oděvy nesnáší. Problém se ale netýká jen vlněné příze, také ovčí rouno je pro ekzematiky nevhodné.

Dobře ukrytí roztoči

I když je někdy některými výrobci nabízeno jako tzv. hypoalergenní, přímo určené pro alergiky, je situace ve skutečnosti zcela jiná. Ovčí rouno nejen kůži mechanicky dráždí, ale je také rezervoárem roztočů. Tito členovci se živí organickými součástmi, a tak jim kožešina poskytuje bohatou potravu. Její povrch je členitý a roztoči se z něj špatně odstraňují.

Rehabilitovaný lanolin

Kožními mazovými žlázami ovcí je k promaštění kůže a vlněných vláken tvořen lanolin. Je to směs esterů, alkoholů a kyselin. Jeho medicínské i kosmetické užití trvá již více než sto let. V roce 1950 byla poprvé popsána kontaktní alergie na lanolin a od té doby byl považován za častý kontaktní alergen. Kritické studie z posledních let však tento mýtus opravily. Lanolin sice kontaktní alergii vyvolat může, ale je poměrně vzácná. Dříve popisované reakce byly většinou reakcemi na příměsi, nikoliv na samotný lanolin.

Vlna je zkrátka pro ekzematiky nevhodným materiálem. Mechanicky dráždí, kožešina je zdrojem roztočů a obsahuje také lanolin, který může u některých pacientů vyvolat reakce oddálené přecitlivělosti. Volte proto jiné, šetrnější materiály, jako je například bavlna.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje