Vyberte nejlepší lék na svou alergii

Pokud patříte mezi pylové alergiky a v nejbližší lékárně se poohlížíte po účinné – a volně prodejné – léčbě, budete patrně konfrontováni s celou řadou nabídek. Vybrat si není vůbec snadné.

Pokud patříte mezi pylové alergiky a v nejbližší lékárně se poohlížíte po účinné – a volně prodejné – léčbě, budete patrně konfrontováni s celou řadou nabídek. Vybrat si není vůbec snadné. Nejprve musíte dobře znát své potíže a poté se alespoň v základních rysech seznámit s nabízenými léky.

Znáte své příznaky?

Důležité je vybrat léky tak, aby co nejlépe odpovídaly vašim příznakům. Když přijde alergik do kontaktu se svým alergenem, začne se jeho imunitní systém bránit domnělému nepříteli. To se může projevit celou řadou potíží. Pokud jste alergičtí na pyl nebo jiné vdechované částice, bude hlavním projevem:

Volně prodejné léky

Mezi nejčastější volně prodávané léky patří antihistaminika a dekongestanty (ty zmírňují otok nosní sliznice). Některé přípravky v sobě kombinují oba tyto přístupy a ještě jiné přidávají i látky působící proti bolesti.

Antihistaminika – když vdechnete alergen, některé buňky v nosní sliznici začnou produkovat chemickou látku známou jako histamin. Právě ten způsobuje otok, svědění nosní sliznice a zvýšení produkce řídkého nosního sekretu. Antihistaminika účinkují tak, že brání působení histaminu na nosní sliznici a tak pomáhají snižovat příznaky alergie.

Dekongestanty kvůli oteklé nosní sliznici a zvýšené produkci hlenu můžete mít při styku s alergenem pocit tlaku v nosu a hlavě. Také dýchání může být problematické. Dekongestanty pomáhají snižovat otok sliznice, což mírní pocit nepříjemného tlaku a umožňuje lépe dýchat nosem.

Radíme vyzkoušet

I když základní skupiny léků na alergii jsou jen dvě, přípravků do nich patří celá řada. Některé se liší chemickým složením účinné látky, jiné třeba pouze obchodním názvem konkrétní značky. I když se může zdát, že léky se stejnou účinnou látkou jsou snadno zaměnitelné, podle zkušeností pacientů tomu tak vždy není. Zpočátku se tedy vždy vyplatí postupně vyzkoušet několik přípravků ze skupiny, kterou potřebujete, a poté se rozhodnout pro ten nejúčinnější.

(vek)

Zdroj: my.clevelandclinic.org

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje