Zařiďte si nealergické Vánoce

Ne každý z nás se rok co rok nemůže dočkat období Vánoc spojeného s někdy až přehnanou a především předčasnou sváteční výzdobou.

Ne každý z nás se rok co rok nemůže dočkat období Vánoc spojeného s někdy až přehnanou a především předčasnou sváteční výzdobou. Často pak tvrdíme, že jsme na desítky blikajících stromků a rozjařených mužů s bílými vousy přímo alergičtí, aniž bychom si uvědomili, že mezi námi chodí lidé, kteří tímto zdravotním problémem skutečně trpí. Opravdu existuje "alergie na Vánoce"?

S alkoholem zapomínáme, co nesmíme

Během Vánoc si řada lidí dopřává více alkoholu než obvykle. Typicky tak ztrácí jistou ostražitost a sebekontrolu, na což může těžký alergik velmi nepříjemně doplatit. Například jeden malý omylem snědený kousek cukroví obsahující arašídy může pro někoho znamenat zbytek Vánoc strávený na jednotce intenzivní péče.

Zaprášené stromky

Umělé stromky jsou pro astmatiky nebo ty, kdo trpí alergickou rýmou, skutečným zlem. Po dvanácti měsících strávených na půdě nebo ve sklepě je totiž pokrývá slušná vrstva prachu. Prachové částečky se pak jednoduše uvolní a vyvolají kýchání či astmatický záchvat. Chcete-li se vyvarovat podobným nepříjemnostem, kupujte stromky pravé nebo ty umělé napřed mimo dům pořádně otřepte či opláchněte. Jste-li na prach alergičtí právě vy, jistě vám s očistou umělého stromku pomůže někdo, kdo alergií netrpí.

Ani s pravým stromečkem nemusí být vyhráno

Aby nebyla situace úplně jednoduchá, existují lidé, kteří naopak nesnáší stromky pravé. Jsou totiž alergičtí na pryskyřici. Kromě rýmy a slzících očí trpí často kožní vyrážkou. Někteří odborníci v takovém případě radí postříkat strom vodou ještě předtím, než ho přinesete domů.

Ozdoby plné roztočů

Podobné "lapače prachu", jako jsou umělé stromečky, představují přes rok uložené ozdoby. V případě, že jsou ještě tvořeny vhodným materiálem, například chmýřím, můžeme v nich najít také roztoče – další významné alergeny.

Voní, ale vadí

Mezi další vánoční noční můry alergiků patří vonné svíčky. Mohou vyvolat bolest hlavy, vyrážku, ale také astmatický záchvat. Bohužel mnoho postižených často ani neví, že jejich obtíže vyvolala právě tato vonná ozdoba. O Vánocích zkrátka může na alergiky číhat jedna past za druhou. Proto je dobré co nejdříve zjistit, v kterých situacích jsme ohroženi. Jen tak se jich totiž můžeme napříště vyvarovat a prožít šťastné "nealergické" Vánoce.

(veri)

Zdroj: news.bbc.co.uk

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje