Znamená společný život s alergikem zvýšené riziko rozvoje alergie u zdravého partnera?

Alergie jsou celospolečensky závažným zdravotním problémem. Senná rýma, tedy přesněji sezonní alergický zánět spojivek a rýma, je nejčastější alergií v dospělém věku.

Alergie jsou celospolečensky závažným zdravotním problémem. Senná rýma, tedy přesněji sezonní alergický zánět spojivek a rýma, je nejčastější alergií v dospělém věku. V Evropě jí trpí více než 30 % obyvatel ve věku 20-44 let. V posledních desetiletích je výskyt alergických onemocnění na vzestupu.

Na projevy alergie má zcela jistě velký vliv genetická výbava jedince, ale ta se po léta nemění. Vysvětlení nárůstu počtu alergií se proto hledá ve vlivech prostředí. Ukazuje se, že významný vliv má například životní styl a zvyklosti, časně prodělané infekce, znečištění ovzduší. Jako ideální se pro zjištění vlivu prostředí na nějakou chorobu jeví výzkum partnerských dvojic, které žijí ve stejném prostředí. Dřívější studie prokázaly například zvýšený výskyt některých typů rakoviny a zhoubného onemocnění krevních buněk u partnera pacienta, pokud spolu žijí v manželství. Podobně to platí i pro vysoký tlak, žaludeční vředy, deprese a astma.

Němečtí autoři studovali výskyt alergie u partnerů, kteří spolu žijí ve stejném prostředí. Jejich cílem bylo zjistit vliv stejného životního prostředí a zvyklostí na rozvoj alergie u geneticky zcela odlišných jedinců. Položili si otázku, zda partner jedince, který trpí sennou rýmou, má zvýšené riziko, že dostane tu samou chorobu. Riziko srovnávali se situací, kdy by zkoumaný partner žil se zdravou osobou. Další otázkou bylo, jakou roli hraje délka soužití.

Studie se zúčastnilo celkem 4261 respondentů z Augsburgu a jejich průměrný věk byl 49 let. Školení pracovníci se v přímém rozhovoru podle jednotného schématu ptali na řadu socioekonomických a zdravotních údajů. Každý pátý respondent udával sennou rýmu, lékařem diagnostikovaná byla u 13,7 % respondentů.

K pozoruhodným zjištěním například patřilo, že výskyt senné rýmy byl výrazně vyšší u osob s vyšším vzděláním. U osob se základním vzděláním dosahoval necelé desetiny (9,6 %), u středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných byl dvojnásobný (19,2 %). Kouření na výskyt senné rýmy nemělo vliv. Z celkového počtu dotázaných žilo 3273 osob ve společné domácnosti s partnerem, nejčastěji jako manželé.

Pokud byl partner zdráv, trpělo sennou rýmou 13,1 % jeho protějšků, pokud měl partner sennou rýmu, trpělo sennou rýmou 19,6 % jeho protějšků. Statistickými matematickými metodami byly odstraněny různé možné vedlejší vlivy okolních faktorů. I přesto závěrem bylo, že soužití s partnerem, který trpí sennou rýmou, dvojnásobně zvyšuje riziko rozvoje senné rýmy u protějšku. Riziko navíc roste s délkou soužití. Tyto výsledky znovu potvrzují vliv prostředí a životního stylu a zvyklostí na rozvoj alergie.

(van)
 
Zdroj: Schafer T. Allergy 2004;59.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje