Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Časté dotazy : Ostatní typy alergií

Další typy alergií

Na co všechno mohu být alergický?

Můžete být alergický prakticky na cokoliv. Alergeny, tedy látky vyvolávající alergickou reakci, můžeme obecně rozdělit na venkovní a vnitřní a zvláštní skupinu pak představují alergeny potravinové, zvířecí jedy, chemikálie nebo léky. Typické venkovní alergeny jsou pylová zrna stromů, trav a plevele nebo plísně, typické domácí alergeny jsou zase roztoči, domácí zvířata, plísně a někdy i švábi.

 Další informace:

Alergie na hmyzí bodnutí – léčba

První pomoc při pobodání hmyzem je různá. Je dobré mít po ruce chladivý krém, antihistaminika pro místní použití, cibuli, ocet nebo třeba kostku ledu, které přiložíme na místo vpichu či kousnutí. Včelí žihadlo samozřejmě odstraňujeme. Hlídáme zejména celkové projevy, které jsou nejzávažnější. Rozvíjejí se velmi rychle a jsou provázeny celým souborem příznaků. Objevit se mohou otoky, kopřivka, zvracení, průjem, rýma, dušnost až anafylaktický šok. V takových případech okamžitě vyhledáme lékařskou pomoc.

 Další informace:

Alergie na chlad – jakým způsobem se jí vyvarovat v zimním období? Jakým způsobem se projevuje? Jak ji léčit?

Chladová alergie se nejvíce projevuje jako chladová kopřivka. Po kontaktu s chladem dochází k tvorbě kopřivkových pupenů na kůži i na sliznicích. Příznaky jsou naštěstí většinou omezeny jen na kůži přímo vystavenou chladu. Při větším prochladnutí může ale dojít až k celkové reakci s bolestí hlavy, dušností, poklesem tlaku a nakonec i ztrátou vědomí.

Samotná léčba je bohužel velmi svízelná. Lékem volby jsou antihistaminika, k úspěchu jsou nutné ale čtyřikrát vyšší dávky než při jiných alergických onemocněních. V případech celkových reakcí je nutné pacienta vybavit i adrenalinem, kortikoidy a antihistaminiky pro první pomoc. Kdo má dostatečně silnou vůli, může zkusit postupné otužování, po dosažení efektu s ním však nesmí přestat. Vzhledem k častému vlivu infekcí bývá přínosná i léčba antibiotiky. Všichni pacienti by se měli vyhýbat extrémním chladovým podmínkám.

 Další informace:

Jak se projeví nesnášenlivost/alergie na určitý lék?

Alergie na léky může mít projevy jako jakákoliv jiná alergie a jejich odlišení může být poměrně obtížné. Imunitní reakce při alergii na léky může nastoupit okamžitě zhruba do 1 hodiny po podání léku nebo se jedná o tzv. oddálenou reakci.

Naštěstí je většina takových reakcí mírná, jedná se nejčastěji o různé vyrážky, kopřivku, svědění kůže a očí. Závažnější reakcí je dušnost, hvízdavý dech, otok rtů, jazyka a obličeje, který může pokračovat otokem hrtanu a vést k udušení. Nejzávažnější je celková alergická reakce, odborně zvaná anafylaktický šok.

 Další informace:

Alergie na antibiotika – jak probíhá?

Alergická reakce se může dostavit v souvislosti s jakýmkoliv lékem, nejen při léčbě antibiotiky. Naštěstí je většina těchto alergických reakcí mírná, jedná se nejčastěji o různé vyrážky, kopřivku, svědění kůže a očí. Závažnější reakcí je pak dušnost, hvízdavý dech, otok rtů, jazyka a obličeje, který může pokračovat otokem hrtanu a vést k udušení. Nejzávažnější je celková alergická reakce, odborně zvaná anafylaktický šok. První příznaky takové reakce mohou být chrapot, dušnost, kopřivka, motání hlavy, zmatenost, rychlý a nepravidelný puls, bušení srdce, bolesti břicha, zvracení, průjem a křeče v břiše. Stav může postupně vést až ke ztrátě vědomí. Pacient je vážně ohrožen na životě.

 Další informace:


Může alergie na antibiotika a potraviny vyvolat zažívací potíže?

Mezi zažívací obtíže při alergiích obecně patří zejména bolesti břicha, zvracení, průjmy či nadýmání. Při vyšetření u lékaře se posuzují také další známky, jako jsou hubnutí, příměs krve ve stolici, ukazatele zánětu při vyšetření krve, celkový stav, váhová křivka. Dalším vyšetřením je ultrazvuk břicha. Významnou roli hraje věk pacienta. U malých dětí pak lékař zkoumá případné vývojové odchylky, vrozené vady, metabolické nemoci, alergie, u dospělých je třeba častěji myslet také na nádorová onemocnění.

 Další informace:


Co se sluneční alergií?

Jediným, zato však účinným opatřením je slunečnímu záření se prostě nevystavovat. Některým pacientům tedy nezbude než se před slunečním zářením chránit a ukrývat se do stínu, někteří se mohou postupným zvyšováním dávek záření otužit natolik, že jim již ani delší pobyt na slunci nepůsobí větší obtíže.

Léčba jako taková spočívá v používání ochranných oděvů a krémů s vysokým ochranným faktorem jak proti UVA, tak UVB záření. Tyto krémy ale nezabrání kopřivce vyvolané viditelným světlem. Z celkově podávaných léků jsou účinná antihistaminika a také antileukotrieny. Zabrání rozvoji kopřivky, ale nezabrání zarudnutí kůže. Po prvních 1–2 měsících může být léčba většinou díky "otužení" snížena až vysazena.

 Další informace:

Pozoruji, že mám alergii snad celý rok, na květ, na čisticí prostředky, na přípravu potravin v kuchyni, co dělat?

V první řadě je nezbytné navštívit alergologa a podstoupit nezbytná vyšetření, která ozřejmí, na které konkrétní alergeny je organismus vnímavý. Podle zjištěné příčiny pak nastoupí vhodná léčba, která by vždy měla začít od úpravy režimu, životního prostředí a životosprávy jako takové.

  Další informace:

Alergie na med…

Pokud již byla alergie na některou potravinu prokázána, pak je potřeba ji vyloučit z jídelníčku. Samozřejmě je nutné také sledovat složení jednotlivých průmyslově vyráběných potravin, které v sobě obsahují mnoho různých složek a přídavných látek.

 Další informace:

Ekzém po niklu…

Při kontaktních ekzémech dochází k rozvoji zánětu kůže, který je vyvolán stykem kůže s alergenem. Typickým projevem je začervenání, tvorba svědivých pupínků nebo mokvání kůže. V léčbě je potřeba vyhnout se vyvolávajícímu alergenu, užívají se antihistaminika a lokální kortikosteroidy a důležité je pak i pravidelné promašťování kůže.

 Další informace:

Je třeba nějaké režimové opatření v bytě při alergii na plísně?

Plísně obecně mají rády vlhko a temno, tudíž v domácím prostředí platí následující opatření: vysušit, prosvětlit, větrat. Kromě toho mohou být pro alergiky nevhodné také pokojové rostliny pěstované v hlíně nebo jiných organických substrátech, neboť jsou zdrojem mikrobů a plísní.

 Další informace:

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba