#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Prevence alergií

Důvody, proč se u někoho projeví alergické onemocnění, nejsou dosud přesně známy. Jistá je role dědičnosti, náchylnost k alergiím se často přenáší z generace na generaci.

Pokud například víme, že máme v rodině sklon k alergiím, je vhodné se pokusit ze svého okolí a z okolí svých dětí vyloučit látky, které bývají často alergenní.

Potraviny

Sklony k potravinovým alergiím u dětí se můžeme pokusit minimalizovat tím, že do dětského jídelníčku zařazujeme nové druhy potravin postupně a velmi opatrně. Je vhodné co nejdéle pouze kojit, aby dítě s případným alergenem přišlo do styku co nejpozději. Jídelníček dítěte rozšiřujeme o nové potraviny postupně a vždy několik dní sledujeme, jak dítě na novou potravinu reaguje a zda se neobjeví známky alergie. Teprve když je potravina dobře snášena, můžeme ji označit za bezpečnou a pokusit se zařadit do jídelníčku další.

V domácnosti

Dospělí lidé už své alergeny většinou znají, ale i pro ně platí, že by se měli snažit se jim v maximální možné míře vyhýbat. V domácnostech, kde žijí lidé alergičtí na součásti prachu, se pokoušíme o eliminaci všech hlavních zdrojů prachu. Vhodnější než koberce jsou hladké a omyvatelné podlahové krytiny. Často zbavujeme všechny povrchy prachu, větráme a v domácnosti rozhodně nekouříme.

Je samozřejmé, že lidé alergičtí na zvířecí srst se musí zříci domácích mazlíčků. Jen rybičky jsou povoleny.

Pracovní prostředí

S mnoha alergeny se můžeme setkat také v pracovním prostředí. Příznaky se horší na pracovišti, vymizí o víkendech a na dovolené. V takovém případě je potřeba dobře zvážit prospěšnost změny pracovního místa.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje