Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Časté alergeny : Vnitřní alergeny

Vnitřní alergeny

Hlavními alergeny domácího prostředí jsou roztoči a jejich exkrementy, zvířecí alergeny, domácí plísně a jejich spory a švábi a jejich exkrementy.

Roztoči

Roztoči jsou drobní členovci podobní klíšťatům. Dosahují velikosti 0,3 mm. Živí se zvířecím a lidským kožním odpadem. Nejvíce jich nalézáme v lůžku, protože je tam pro ně nejpříznivější prostředí. Potřebují teplo a minimálně 50% vlhkost vzduchu. Nejvíce alergizují jejich exkrementy. Jimi jsou znečištěny jemné prachové částečky, které po vdechnutí nebo kontaktu s kůží vyvolávají alergické reakce.

Domácí zvířata

Domácí mazlíčkové jsou zdrojem velmi agresivních alergenů. Často se lidé mylně domnívají, že hlavním zdrojem alergenů jsou jejich chlupy. Je to omyl. Zvířecí alergeny jsou obsaženy ve slinách, v moči, v krevním séru, v lupech a kožních šupinách a ve výměšcích. Je proto lhostejné, zda má zvíře dlouhou nebo krátkou srst a nebo zda pelichá. Každé jednotlivé zvíře vytváří určité množství alergenu týdně. Je to velmi individuální. Neexistují bohužel druhy, které jsou hypoalergenní. Zvířecí alergeny na rozdíl od roztočových mohou dlouhou dobu setrvávat ve vzduchu, protože jsou lehké. Mohou tak být ve vlasech a v šatech zaneseny i do jiných budov, například do školních tříd. U citlivých jedinců může i takovýto nepřímý kontakt s alergenem vyvolat reakci.

Domácí plísně

K nejvýznamnějším představitelům patří rody Aspergillus a Penicillium. Obecně mají rády vlhko, a nalézáme je proto ve sklepích, prádelnách a koupelnách.

Švábi

Většina druhů švábů žije v teplých tropických oblastech. U nás se vyskytují ve vlhkých domech, kde najdou dostatek zbytků potravin. Alergizují jejich exkrementy, které se podobně jako roztočové usazují v prachu.

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba