Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Máte podezření na alergii? Zjistěte pravdu pomocí testů

V rozvinutých zemích trpí alergií každý čtvrtý jedinec. Za lékařem ale se svými potížemi zajde málokdo. A ještě méně pacientů se dočká přesné diagnózy. Proto dnes patří alergie v západním světě mezi nejčastější a zároveň nejméně léčené problémy.

Řada lidí pociťuje v každodenním životě obtíže, které jsou způsobeny přecitlivělostí. Mnoho alergiků si však na nepříjemnosti, jež je dlouhou dobu provázejí, zvykne natolik, že ani jednou nevyhledají lékaře, který by určil jejich důvod. Správná diagnóza je však potřebná pro naplánování odpovídajícího léčebného postupu a její včasné stanovení přispívá ke zlepšení zdraví i pocitu pohody.

V hlavní roli alergolog 

Přesná diagnostika alergie má nezanedbatelný význam. Jak lze ale poznat, jestli jsou obtíže opravdu vyvolány přecitlivělostí, či nikoliv? A pokud je příčinou nepříjemných symptomů alergie, o jaký typ se jedná? Specialista každého pacienta nejprve vyšetří a vyptá se na všechny příznaky, aby poté mohl prostřednictvím určitých testů zjistit, zda jde opravdu o alergii, a upřesnit její druh. K základním metodám patří:

  • vyšetření krve,
  • kožní testy (prick test),
  • spirometrie u dýchacích obtíží spojených s alergií a astmatem.

Krev hodně prozradí 

Vyšetření krve pomůže určit, zda je dotyčný alergický a na co. Prozradí také, jakým spouštěčům čili alergenům by se měl vyhnout. Krevní testy mohou též přecitlivělost zcela vyloučit a praktický lékař pak může hledat příčinu obtíží jinde. Alergologa bude zajímat především krevní obraz, kde se soustředí na bílé krvinky zvané eozinofily a také na protilátku jménem IgE. 

  • Jde o bílkovinu signalizující přítomnost alergie.
  • Stanovení IgE se provádí z krve odebrané ze žíly. Během tohoto vyšetření není pacient vystaven alergenům, a nehrozí tak žádné riziko anafylaxe.
  • IgE hraje důležitou roli při rozvoji nežádoucí reakce. Při alergii dochází k „pomýlení“ imunitního systému, který neškodnou látku (alergen) vyhodnotí jako organismu nebezpečnou. Imunitní buňky pak začnou s obranou – tvoří a uvolňují protilátku zvanou IgE, která má daný alergen zneškodnit. V krvi alergického jedince je proto hladina této složky zvýšena.

K přesnému zjištění, o jaký druh přecitlivělosti jde, bývají také v krvi zjišťovány imunologickými metodami protilátky proti některým alergenům. Alergolog podle anamnézy určí, které z nich mají být právě ve vašem případě testovány.

(hak)

Zdroj:
www.phadia.com
www.webmd.com


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta