Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Nosní filtr: bude znamenat konec alergickým potížím?

Nosní filtr je malý, velikostí ho můžeme přirovnat zhruba ke kontaktním čočkám. Zavádí se do obou nosních dírek a v závislosti na jeho hustotě lze zabránit vdechování různých částic ze vzduchu. Dosavadní testování v Dánsku se zaměřilo na travní alergeny, jednu z nejčastějších příčin dráždivých alergií. Projevuje se kýcháním, kašláním a smrkáním. Tímto onemocněním trpí celosvětově až 500 milionů lidí.

Studie testující přínos nosního filtru do klinické praxe byla prováděna ve spolupráci s dánskou univerzitou.

  • Přestože někteří pacienti i po použití „novinky“ zaznamenali mírné obtíže, filtr nakonec prokázal jednoznačně vyšší účinnost ve srovnání s placebem (tedy s jedinci, jimž nebyla nabídnuta žádná léčba).
  • Sledovanými parametry byl výskyt alergických obtíží, jako je podráždění nosní sliznice a následné smrkání a kýchání.
  • V této fázi výzkumu byla získávána data od alergiků, plánovány jsou však i další testy s astmatickými pacienty.

Úleva i v nose i krku 

Jedním z klíčových bodů celé studie bylo pohodlí při užívání výrobku. Vznikla totiž obava, že pokud by se pacientovi s filtrem dýchalo hůře, instinktivně by více dýchal ústy. Tak by i navzdory nové pomůcce došlo ke zhoršení alergických projevů, tedy zejména v oblasti hrdla, kam by se alergeny ze vzduchu o to snadněji dostaly. K radosti vědců byl však pozorován pravý opak. Pacientům se ulevilo i od příznaků, jako je škrábání v krku, a to až v 75 % případů.

Nosní filtr se tedy jeví jako slibná naděje pro budoucnost. Zatím sice není ve výrobě, stále se čeká na výsledky dalších studií. Začne-li se však běžně užívat, pak by představoval jednoduché řešení problémů pro řadu alergických pacientů.

(bak)

Zdroj: Journal of Allergy and Clinical Immunology, 2014; DOI: 10.1016/j.jaci.2014.01.004

Počet komentářů: 1


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Růst dětí