Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie

Šokující hypotéza: podporuje alergie vznik nádorového bujení?

Souvislost mezi alergiemi a nádory rozděluje vědce na dva tábory. Jedni tvrdí, že alergie chrání proti rakovině, druzí ji zase ze vzniku nádorů obviňují. Jaký je skutečný stav věcí, to se zatím zkoumá, ovšem dosavadní výsledky naznačují spíše první možnost.

Rýma, zánět spojivek, astmatický záchvat nebo ekzém. Ať už máte jakoukoliv formu alergie, při vzniku příznaků se uplatní chemická látka jménem histamin. V lidském těle ho tvoří žírné buňky neboli mastocyty. Ty jsou součástí imunitního systému a podílí se na přirozené obraně organismu proti infekci. Avšak při alergii reagují mastocyty i na látky, které pro tělo ve skutečnosti žádnou hrozbu nepředstavují. A co přesně se děje, když se dostanete do kontaktu s alergenem?

  • Specifický alergen, kterým mohou být kočičí chlupy, rostlinné pyly nebo součásti potravy se navážou na povrch žírných buněk.
  • Tyto buňky se aktivují a uvolní široké spektrum chemických látek, mezi nimi i zmiňovaný histamin.
  • Histamin způsobuje zvýšenou propustnost cévní stěny a tím vznik otoků a zčervenání postižené oblasti. Kromě toho také dráždí nervová zakončení, což se projeví jako svědění až bolest. U dýchacích cest způsobuje jejich zúžení a z toho vyplývající potíže s dýcháním.

Když imunita neplní svou funkci

Vědci zkusili zablokovat tvorbu histaminu u myší se zhoubným melanomem a k velkému překvapení tím omezili růst tohoto kožního nádoru. Zdá se tedy, že mezi alergií a vznikem nádorů určitá spojitost existuje. Při tomto pokusu však došli odborníci k dalším šokujícím zjištěním:

  • Zvýšená tvorba histaminu ze žírných buněk, které jsou velmi četné v nose, ústech a krevních cévách, vede k aktivaci specifických buněk.
  • Ty byly označeny jako "supresorové buňky odvozené z kostní dřeně". Jejich působením dochází k potlačení funkce imunitního systému. Bylo prokázáno, že alergici jich mají v krvi mnohem větší množství než zdravá populace.
  • Pokud je imunitní systém potlačen po delší dobu, vzrůstá riziko vzniku nádorového bujení. Bílé krvinky totiž nestíhají odstranit poškozené buňky, které stojí za vznikem rakoviny.
  • Alergikům tak mohou nejčastěji hrozit nádory krve nebo kůže.

Naděje pro milióny

Avšak výzkumy jsou teprve na úplném počátku, přičemž výsledný vztah mezi alergií a vznikem nádorů bude nejspíše mnohem složitější. Když vědci bezpečně prokážou účast histaminu na vzniku nádorů, jako prevence pak nejspíše poslouží léky proti alergiím – antihistaminika. Veškeré studie a pokusy s nadějí sleduje mnoho lidí. Důvod je prostý: počet alergií a nádorových onemocnění totiž v poslední době raketově stoupá. Pokud by se mezi nimi prokázala souvislost, mohlo by to pomoci obrovskému počtu pacientů po celém světě.

(holi)

Zdroje:
www.medicalnewstoday.com
abcnews.go.com


Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba