Co se zánětem spojivek při senné rýmě

V pylové sezóně může řada z nás zaznamenat lehké obtíže, které se čas od času zhorší. Zdánlivě záhadné příznaky jako svědění a začervenání očí či neustálá rýma mají často prosté vysvětlení – na vině je alergie.

Příznaky alergie bývají velmi pestré. Typické symptomy přecitlivělosti na pyl zahrnují nejen známou alergickou rýmu a dýchací obtíže, ale i svědění a zčervenání očí doprovázené slzením. To ohlašuje zánět spojivek. Jde o problém, který dokáže postiženým pořádně znepříjemnit pobyt venku. Toho se ale při konjunktivitidě vzdávat nemusíte. Existují způsoby, jak oči chránit, aby nebyly vystaveny alergenům, i jak obtíže spojené s alergií potlačit.

Pálivý zánět

Postižení očí spojené se sennou rýmou (alergickou rinitidou) se obvykle objevuje během pylové sezóny. Tyto problémy ale mohou být i trvalého rázu a obtěžovat některé jedince po celý rok. Při zánětu spojivek neboli konjunktivitidě je postižena sliznice pokrývající vnější povrch oka a vnitřní stranu víčka. Spojivky jsou vystaveny alergenům více než jiné části oka, a proto se alergie projeví právě zde. Problém se ohlásí následujícími příznaky, běžně u obou očí současně:

Nejčastější viníci

Mezi běžné spouštěče výše uvedených potíží patří především inhalační alergeny:

 Jak se bránit

(hak) 

Zdroj: www.phadia.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje