Co je alergická rýma

Alergická rýma a její příčiny

Hlavním vyvolavatelem alergické rýmy je alergen, jak už napovídá samotný název. Alergen může mít mnoho podob. Nejčastěji to jsou pylová zrna (nebo spíš některé konkrétní součásti pylových zrn, které mohou být u každého alergika jiné). Dalšími vyvolavateli alergické rýmy mohou být roztoči obsažení v domácím prachu, plísňové spory rovněž se vyskytující v domácím prostředí nebo nakonec domácí zvířata, především jejich chlupy, sliny a kůže.

Jak alergen rýmu způsobuje

Alergen působí na imunitní buňky v nosní sliznici, které následkem toho začnou produkovat látky dráždivé pro nosní sliznici. Tyto látky pak způsobí podráždění nosní sliznice a výsledkem jsou všechny známé příznaky alergické rýmy: hojná vodnatá sekrece, svědění a kýchání a pocit ucpaného nosu.

Pokud se na výše popsaný děj podíváme blíže, zjistíme, že alergen proniká dovnitř sliznice, kde je zachycen takzvanými dendritickými buňkami. Tyto buňky hrají zásadní roli v imunitní reakci zdravého i alergického organismu. Jejich úkolem je zachytit pronikající cizorodou částici a charakteristické molekuly této částice si zabudovat do svého buněčného povrchu. Tyto charakteristické molekuly jsou na dendritických buňkách "vystavovány" a ostatní imunitní buňky si je mohou prohlédnout a náležitě se proti nim "vyzbrojit".

Zdravý organismus si neškodných alergenů nevšímá a alergickou reakci proti nim nevytváří, bojuje pouze proti skutečným nepřátelům, jako jsou například bakterie nebo viry. Alergický organismus je citlivý na alergen a bojuje proti němu stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje