Alergikům více vyhovuje život na venkově

Počty alergiků v posledních několika desítkách let rostou. Lékaři to přisuzují prudkým změnám životního stylu, stravování a životního prostředí.

Počty alergiků v posledních několika desítkách let rostou. Lékaři to přisuzují prudkým změnám životního stylu, stravování a životního prostředí, které jsou způsobeny překotným rozvojem vědy, techniky a průmyslu. Je lepší bydlet ve městě, nebo dát přednost venkovu?

Adaptace lidského organismu na tyto změny je pomalejší, proto lidé trpí různými civilizačními nemocemi, a také se častěji vyskytují alergie. Při podrobnějším zkoumání různých skupin obyvatelstva se ukazuje, že podstatně méně jsou civilizačními chorobami postiženi obyvatelé venkova ve srovnání s těmi, kteří bydlí ve městech.

Venkov je lepší než město, ale proč?

Alergická senzibilizace i alergická onemocnění, jako je ekzém, astma, senná rýma, jsou u venkovanů podstatně méně časté. Vysvětlení není jednoduché. Na první pohled by se zdálo, že na venkově jsou obyvatelé častěji a intenzivněji vystaveni například pylovým alergenům, což by mohlo vést k vyšší alergizaci, skutečnost je ale jiná.

Odpověď je ve stravě

Hlavní příčina nižšího výskytu alergií u venkovanů by mohla být v odlišném životním prostředí a stravování. Na venkově jsou lidé mnohem častěji ve styku s dobytkem a domácími zvířaty, častěji také konzumují nepasterizované mléko a mléčné výrobky s přirozenými mléčnými bakteriemi. To vede k osídlení jiným spektrem mikrobů, než je tomu u lidí žijících v městských bytech. Přirozená mikroflóra je velmi důležitým impulsem pro imunitní systém, který je takto regulován již od narození.

Užitečné bakterie

Ukazuje se, že bakteriální osídlení má již v novorozeneckém věku velký význam pro další rozvoj alergií nebo jiných imunitních odchylek. Kojenci, kteří již během prvních měsíců života přicházejí do styku s bakteriemi hospodářských zvířat, jsou patrně do určité míry chráněni před rozvojem alergie. Tento vliv přetrvává až do dospělého věku.

Nebezpečné zplodiny

Dalším faktorem, který ovlivňuje imunitní reakce, je znečištění životního prostředí. Ve městech je v ovzduší oproti venkovu výrazně vyšší koncentrace zplodin dieselových motorů i jiných exhalací. To vede k dráždění sliznic dýchacího traktu a ke snadnějšímu rozvoji alergií. Městský smog také narušuje pylová zrna, a z nich se potom uvolňují další alergeny.

Domácí mazlíček: alergen, nebo ochrana před alergií?

Jediným srovnatelným sledovaným parametrem mezi městy a venkovem je chování domácích mazlíčků, které je obdobné ve městě i na vesnici. Na jeho vliv jsou rozporuplné názory. Některé studie ukazují, že ochraňuje před budoucí alergií, jiné studie mají výsledky zcela protichůdné, takže k objasnění bude potřeba ještě dalších pozorování.

Příznivější venkov

Souhrnně lze ale s jistotou říci, že život na venkově v přirozeném kontaktu se zvířaty a zvířecími produkty je pro rozvoj alergie daleko méně rizikový než život ve městě, v částečně "sterilnějším", ale i znečištěnějším prostředí, s více či méně "umělou" stravou. Toto jsou však pouze nejnápadnější rozdíly a jistě jich existuje i celá řada dalších, o kterých zatím ani nevíme a které teprve poznáme.  

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje