Jak na první jarní sportování

Jaro je ve vzduchu. A to do slova a do písmene ve formě prvních stromových pylů a jiných jarních alergenů. Jak si tedy toto období co nejvíce zpříjemnit, zejména trpíme-li alergií?

Jaro je ve vzduchu. A to do slova a do písmene ve formě prvních stromových pylů a jiných jarních alergenů. Jak si tedy toto období co nejvíce zpříjemnit, zejména trpíme-li alergií?

Jaro – hurá ven!

Jarní období je startem nejen pro venkovní sportování, ale bohužel i pro nejrůznější alergeny. S oteplením se daří květeně a vzduch je nabitý různými alergeny, jako jsou pyly rozkvétajících trav a stromů. Řada z nás má proto jaro asociováno s ucpaným nosem, rýmou a slzícíma očima.

Alergie, nebo nastydnutí?

Prvním hlavním opatřením je zjistit, zda jsme na něco alergičtí, či nikoli. Pokud vás trápí škrábání v krku, pálící oči a neustálá rýma, neváhejte a navštivte lékaře. Stále platí, že kožní test na alergie je nejspolehlivější, nejjednodušší i nejlevnější. Lze jej většinou podstoupit u jakéhokoli praktického lékaře či alergologa. Lékař alergikovi zpravidla předepíše jednoduchou léčbu, leckdy stačí použití lokálních lékových forem, jako jsou oční kapky či nosní spreje, u chronických obtíží je k dispozici i perorální léčba ve formě tablet. Je důležité mít předepsanou léčbu neustále u sebe, a to i při prvním jarním sportování.

Diagnóza alergie rovná se nutné omezení pohybu venku?

Samozřejmě je lepší vyhnout se situacím, kdy je nástup alergií nejvíce pravděpodobný. Alergik na břízy se tedy nejspíše nepůjde projít do březového háje. Nicméně nikomu se nechce zůstávat doma a ani to není nutné. V takovém případě je však nasnadě učinit důkladná preventivní opatření. Tak například alergik na pyly trav by si měl před prvním sekáním trávníku přibližně půl hodiny dopředu preventivně vzít lék na alergii, zpravidla lékařem určené antihistaminikum. To organismus dostatečně připraví na setkání s alergeny. Rovněž je důležité mít pro případ alergického záchvatu po ruce úlevovou léčbu, zpravidla postačí lokální léková forma, např. již zmíněný nosní sprej či oční kapky.

Proto, po pořádné přípravě proti alergenům, bez obav jaru zdar!

(bak)

Zdroj: www.tenaadam.com; Jak přežít jarní sezonu alergií, Hatfield H., 2013

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje