Nosní filtr: bude znamenat konec alergickým potížím?

Zdánlivě jednoduchý nápad má velikou šanci na úspěch jako ochrana proti alergiím – speciální nosní filtr. Není větší než kontaktní čočky do oka, odborníci si od něj ale slibují velké věci. Mohou se tedy alergici těšit na užitečnou novinku?

Nosní filtr je malý, velikostí ho můžeme přirovnat zhruba ke kontaktním čočkám. Zavádí se do obou nosních dírek a v závislosti na jeho hustotě lze zabránit vdechování různých částic ze vzduchu. Dosavadní testování v Dánsku se zaměřilo na travní alergeny, jednu z nejčastějších příčin dráždivých alergií. Projevuje se kýcháním, kašláním a smrkáním. Tímto onemocněním trpí celosvětově až 500 milionů lidí.

Studie testující přínos nosního filtru do klinické praxe byla prováděna ve spolupráci s dánskou univerzitou.

Úleva i v nose i krku 

Jedním z klíčových bodů celé studie bylo pohodlí při užívání výrobku. Vznikla totiž obava, že pokud by se pacientovi s filtrem dýchalo hůře, instinktivně by více dýchal ústy. Tak by i navzdory nové pomůcce došlo ke zhoršení alergických projevů, tedy zejména v oblasti hrdla, kam by se alergeny ze vzduchu o to snadněji dostaly. K radosti vědců byl však pozorován pravý opak. Pacientům se ulevilo i od příznaků, jako je škrábání v krku, a to až v 75 % případů.

Nosní filtr se tedy jeví jako slibná naděje pro budoucnost. Zatím sice není ve výrobě, stále se čeká na výsledky dalších studií. Začne-li se však běžně užívat, pak by představoval jednoduché řešení problémů pro řadu alergických pacientů.

(bak)

Zdroj: Journal of Allergy and Clinical Immunology, 2014; DOI: 10.1016/j.jaci.2014.01.004

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje