Při alergii nebo ekzému není třeba se bránit očkování

Alergická onemocnění patří k nejčastějším chronickým onemocněním v dětském věku. Atopický ekzém se většinou objevuje už v prvním roce života.

Alergická onemocnění patří k nejčastějším chronickým onemocněním v dětském věku. Atopický ekzém se většinou objevuje už v prvním roce života a je často předzvěstí dalších alergických nemocí, jako jsou respirační a potravinová alergie zvýšená citlivost vůči vzniku alergie, tzv. senzibilizace.

Mají se rodiče u svých citlivých dětí bát i obyčejného očkování?

Rodiče atopických dětí mají často obavy z očkování, protože si myslí, že zvyšuje riziko alergie. Bojí se také bezprostřední alergické reakce po očkování. To často vede k opoždění nebo nedokončení očkování.

Proč ale takové obavy? Z rozvoje alergie je totiž mimo jiné obviňován i menší kontakt s infekcemi, méně prodělaných dětských nemocí. To s očkováním nebo neočkováním úzce souvisí. Prvotním smyslem vakcinace je totiž vymýcení některých nebezpečných nemocí.

Vakcíny ano, nebo ne?

Cílem rozsáhlé studie probíhající v Německu bylo prokázat vliv rutinního očkování dětí do věku jednoho roku na závažnost atopického ekzému a alergickou senzibilizaci během druhého roku života. Sledováno bylo 2 184 dětí ve věku 1–2 roky s atopickým ekzémem a alergií v rodině. Děti podstoupily běžné očkování podle očkovacího kalendáře své země. Tato schémata se od těch našich liší jen v detailech.

U všech sledovaných dětí lékaři hodnotili příznaky závažnosti ekzému podle jednotného skórovacího systému. Tyto hodnoty pak byly dále vyšetřeny laboratorně. Šlo o to, stanovit tzv. alergické IgE protilátky v krvi proti potravinovým a inhalačním alergenům.

Očkování proti žádné látce nezvyšovalo riziko senzibilizace proti testovaným alergenům. Naopak, vakcína proti planým neštovicím snižovala senzibilizaci a závažnost ekzému. Očkování proti dávivému kašli zhoršilo závažnost ekzému jen přechodně. Vyšší celkové kumulativní dávky očkovacích látek závažnost ekzému naopak snižovaly.

Očkování se nebojte

Autoři uzavírají své výsledky konstatováním, že u dětí se zvýšeným genetickým rizikem alergie nezvyšuje očkování riziko rozvoje alergie a také dlouhodobě nezhoršuje závažnost ekzému. Pokud tedy máte alergické dítě, očkování se nebojte. Navíc vašeho drobečka uchrání před daleko závažnějšími nemocemi, než je atopický ekzém.

(van)

Zdroj: Gruber, C., Allergy, 2008, 63, 1464–1472

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje