#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Při hledání ideálního léku na alergii může pomoci komunikace

Alergie v různých podobách postihne během života téměř každého třetího až pátého člověka.

Alergie v různých podobách postihne během života téměř každého třetího až pátého člověka. Jedná se jak o vleklá alergická onemocnění, tak o jednorázové epizody alergických reakcí. Jak najít na alergii tu nejlepší léčbu?

Správná diagnóza podmínkou

První podmínkou úspěšné léčby je správná diagnóza. Ne každá reakce musí být alergická, ne každá vyrážka je ekzém, ne každý kašel je astma, ne každá rýma je senná, ne každý průjem je alergickou reakcí na potraviny. Rozpoznání je někdy těžké i po lékaře. Jak může laik poznat rozdíl?

Naslouchání pacientovi

Stanovení diagnózy vždy náleží lékaři. Přesným sledováním a vylíčením příznaků a vyvolávajících momentů může však pacient ke stanovení diagnózy velmi přispět. Výbornou pomůckou je záznamník obtíží. Pacient zapisuje příznaky, okolnosti, které je vyvolaly, a léky, které pomohly. Z těchto záznamů například jasně vyplyne vazba na určitou sezonu nebo prostředí nebo činnost.

Upřesnění příčiny

Pokud je důvodné podezření na alergii, je namístě odborné vyšetření. Testy kožní a z krve pomohou upřesnit příčinu – vyvolávající alergen. Další vyšetření zhodnotí závažnost postižení různých orgánů. Teprve potom je možno uvažovat o vhodné léčbě.

Nejlepší je prevence

Léčba alergií začíná snahou jim předcházet.

K tomu prokazatelně přispívá:

Pokud je znám alergen a není možné se mu vyhnout, je třeba začít podávat léky. Ty je nejvhodnější podávat přímo na místo reakcí – na kůži, na spojivky, na nosní sliznici, do průdušek.

Celkově v podobě tablet se podávají pouze léky s minimálními vedlejšími účinky. Jen pro nejtěžší případy jsou určeny léky celkově tlumící imunitu – kortikoidy a jiné. Při celkovém podání mají totiž tyto přípravky ve větších dávkách vážné vedlejší účinky. Jejich volba náleží proto vždy do rukou odborného lékaře.

Výběr ideálního léku na alergii tedy závisí na úzké spolupráci pacienta a lékaře a na jejich vzájemné velmi dobré komunikaci. Jen tak lékař ví, co pacienta nejvíce trápí, a jen tak je možno stanovit nejrychleji a nejpřesněji diagnózu, a podle toho zvolit i optimální léčbu.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje