Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Alergické astma : Astma a těhotenství

Astma a těhotenství

V těhotenství se mnoho maminek obává brát jakékoliv léky, aby nepoškodily plod. Avšak kontrola astmatu v těhotenství je nezbytná dvojnásob. Nekontrolované astma může ohrozit nejen matku, ale i plod. Cíle léčby astmatu u těhotných jsou stejné jako u ostatních pacientů – žádné příznaky, žádná hospitalizace kvůli astmatu, žádné zhoršení.

Jak se chovat v těhotenství

Těhotné ženy by se stejně jako ostatní pacienti měly vyhýbat spouštěčům astmatu a zevním škodlivinám. Dobře zvládnuté astma nevede k poškození plodu, naopak nekontrolované astma vede k nižší porodní hmotnosti dítěte a k předčasným porodům. Dochází totiž k nedostatečnému zásobení plodu kyslíkem. Mnohé ženy během těhotenství nechtějí brát žádné léky. Sledování stovek těhotných s astmatem ukázalo, že inhalačně podávané léky nejsou pro dítě rizikem, naopak, pokud udrží astma pod kontrolou, jsou jedině ku prospěchu. Léky podávané celkově však již určité problémy vyvolat mohou. Je-li žena léčena alergenovou vakcínou, může v této léčba pokračovat i v těhotenství, pokud by s ní však během gravidity měla začínat, není to vhodné.

Jak je astma ovlivněno těhotenstvím? 

Zhruba u 1/3 žen se astma zhorší, u 1/3 zlepší a u 1/3 zůstane beze změny. Nejčastěji dojde ke zhoršení během 2. a 3. trimestru. Koncem těhotenství však opět většinou dochází ke zlepšení.

Kojení a astma

Kojení a astma nejsou v nesouladu. Pouze některé celkově podávané léky jako theofylin mohou způsobovat vyšší dráždivost dítěte, inhalační léky anebo spreje do nosu a kapky do očí nejsou pro kojené dítě ohrožením. Pokud má matka akutní projevy alergie, je nutné je co nejlépe léčit, aby se do mléka nedostávaly působky alergického zánětu.

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci