Poradna

Vy se ptáte, lékaři odpovídají

Nevíte si rady, napište dotaz lékaři a do několika dnů dostanete odpověď.

vstup do poradny

Často kladené dotazy

Jednoduchý postup, jak zjistit alergii u dítěte

udělejte si test

Alergie, zjednodušená stránka : Alergická rýma

Alergická rýma

Hlavním vyvolavatelem alergické rýmy jsou nejčastěji pylová zrna, dále roztoči obsažení v domácím prachu, plísňové spory rovněž se vyskytující v domácím prostředí nebo nakonec domácí zvířata, především jejich chlupy, sliny a kůže.

Alergen působí na imunitní buňky v nosní sliznici, které následkem toho začnou produkovat látky dráždivé pro nosní sliznici. Výsledkem jsou známé příznaky alergické rýmy: hojná vodnatá sekrece, svědění a kýchání a pocit ucpaného nosu.

Alergen proniká dovnitř sliznice, kde je zachycen dendritickými buňkami. Jejich úkolem je zachytit pronikající cizorodou částici a charakteristické molekuly této částice si zabudovat do svého buněčného povrchu. Tyto charakteristické molekuly jsou na dendritických buňkách "vystavovány" a ostatní imunitní buňky si je mohou prohlédnout a náležitě se proti nim "vyzbrojit".

Zdravý organismus si neškodných alergenů nevšímá a alergickou reakci proti nim nevytváří, bojuje pouze proti bakteriím nebo virům. Alergický organismus je citlivý na alergen a bojuje proti němu stejně, jako by šlo o nebezpečnou infekci.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR