Úvodní stránka | Redakční rada | Kontakt | RSS | Informace pro média | Napsali o nás

Bez Alergie : Časté dotazy : Pylová alergie

Pylová alergie

Jaké pylové alergeny jsou momentálně v ovzduší?

Aktuálně, tedy v březnu, jsou v ovzduší alergeny dřevin, jako jsou bříza, dub, jalovec, jilm, olše nebo líska. V dubnu se navíc můžeme setkat s pyly trav a bylin, jako jsou drnavec, pampeliška, řepka nebo hořčice.

Další informace:

Kdy začíná pylová sezona?

Ve střední Evropě je pylová sezona rozdělena na tři období – jarní, letní a podzimní. V České republice začíná jarní pylová sezona většinou v únoru, letní v květnu a podzimní v srpnu. Čím severněji a čím vyšší poloha, tím je vegetace opožděnější, a pylová sezona se tak posouvá někdy i o měsíc.

Další informace:

Pylová alergie - v jakém období je nejhorší?

Pokud odpověď vztáhneme na naší republiku, pak pylová sezona většinou začíná již během časného jara – února – a trvá až do října. Čím severněji a čím vyšší poloha, tím je vegetace opožděnější, a pylová sezona se tak posouvá někdy i o měsíc.

Další informace:

Které pyly jsou pro alergiky nebezpečné?

K hlavním představitelům alergologicky významných stromů u nás patří břízovité, lískovité a bukovité. Nejběžnějšími trávami jsou u nás jílek, bojínek, lipnice, psárka, srhy, kostřava, medyněk, tomka, sveřep a pýr. Z plevelů patří k nejvýznamnějším kopřiva, drnavec, pelyněk a ambrózie.

Další informace:

Spojuje se alergie na pyly s alergiemi na potraviny?

V rostlinné říši se vyskytují některé bílkoviny, které mají důležitou ochrannou úlohu, a proto se uchovaly v nezměněné podobě i během vývoje. Najdeme je jak v pylových zrnech, tak i v plodech nepříbuzných rostlin. K navození přecitlivělosti dochází nejčastěji při vdechování pylu. Postupně se ale tato přecitlivělost může rozšířit i na přecitlivělost na potraviny rostlinného původu, které obsahují podobnou bílkovinu. Například u jahod může být senzibilizace na ně vyvolána vdechováním pylu břízy. Pacienti s alergií na břízovité mohou pozorovat nežádoucí reakce nejen po požití jahod, ale i jablek, hrušek, třešní, celeru a mrkve.

Další informace:

Je momentálně nějaký aktuální alergen z oblasti pylů či rostlin?

V době, kdy vzniká tento text, se blížíme k počátku února čili také k začátku pylové sezóny. K hlavním jarním pylovým alergenům patří pyl břízy, který má podobné alergeny jako pyly dalších čeledí kvetoucích na jaře – lískovitých a bukovitých. Alergici na břízu proto reagují na všechny tyto pyly a jejich obtíže trvají od února do května. V zimním období až do časného jara mohou být pro alergiky problémem také domovní plísně. Jejich spory totiž dosahují nejvyšších koncentrací v domovním prostředí právě během zimy. Pokud patříte do skupiny pacientů s jarní alergií a máte přes zimu léky vysazené nebo snížené, měli byste léčbu opět zahájit již počátkem ledna.

Další informace:

Pylová alergie a její výskyt během roku?

Pyly mnoha stromů, trav a plevelů jsou snadno unášeny větrem a proto mohou vyvolávat alergické reakce. Každá rostlina má období kvetení, které se v různých letech příliš neliší. Do jisté míry ho však může ovlivňovat počasí v daném roce. Množství pylu v ovzduší je také výrazně ovlivněno počasím.

V naší republice může začít pylová sezona většinou již během časného jara – února – a trvá až do října. Stromy sezonu zahajují, trávy kvetou od května do srpna a plevele na vrcholu léta do podzimu. Čím severněji a čím vyšší poloha, tím je vegetace opožděnější, a pylová sezona se tak posouvá někdy i o měsíc.

Další informace:

Zpravodaj Bez-alergie.cz

Vše co ještě nevíte o alergii

Každý měsíc pro vás připravujeme přehled novinek webu Bez-alergie. Odpovězte na 4 otázky o alergii a přihlaste se k odběru zpravodaje.

Přihlásit

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce