#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergická rýma vyvolaná pyly trav a plevelu

Pylová alergie je vůbec nejčastějším alergickým onemocněním. Každoročně přibývá pacientů, kteří touto nemocí trpí. Přestože nejde o život ohrožující problém, alergie nás výrazně omezuje v každodenních činnostech, tedy v práci, při studiu či volnočasových aktivitách.

K nejčastějším původcům alergií patří v České republice trávy. Hlavní sezóna kvetení začíná počátkem května a končí počátkem srpna. Přesný termín pochopitelně závisí na počasí, ale maximum koncentrace pylu tvořeného jednotlivými pylovými zrny v atmosféře je zhruba za 1–2 měsíce po zahájení hlavní sezony. V Evropě se tak většinou vrcholem sezony stává červen. Nejvýznamnějšími rody trav jsou bojínek, jílek, lipnice, tomka, srh a kostřava. Počítáme sem i obilí: pšenice, žito, ječmen a oves. Od května až do září navíc kvete jitrocel a šťovík.

Pacienti pozorují obtíže nejvíce během slunečného, suchého a větrného počasí, kdy je koncentrace pylů ve vzduchu největší. Informace o dominantních alergenech jsou každý týden aktualizovány na webových stránkách pylové informační služby.

Nejčastější projevy v adolescenci a časné dospělosti

Pokosením trávy a jejím usušením vzniká seno, které již neuvolňuje pylová zrna do ovzduší. Problémem jsou zde plísně a bakterie, kterým svědčí vlhko při nedokonalém usušení.

Pylová alergie se nejméně často projevuje v raném dětství do 5 let, poté výrazně stoupá, maxima dosahuje v adolescenci a časné dospělosti a s věkem opět klesá. Ve městech se lidé potýkají s alergií na pyly častěji než na vesnicích.

Mezi klinické projevy alergie na trávy patří zejména alergická rýma, zánět spojivek a průduškové astma. Objevit se mohou i kožní a zažívací obtíže.

Alergická rýma

Jelikož se příznaky alergické rýmy objevují každý rok přibližně ve stejnou dobu, říká se jí někdy také sezónní rýma. Obecně častější je u pacientů s astmatem nebo atopickým ekzémem.

Alergická rýma se projevuje nejčastěji svěděním nosu, kýcháním, vodnatou sekrecí, pocitem ucpaného nosu nebo poruchou čichu. Někdy dominují oční příznaky: svědění, slzení očí a zarudnutí spojivek. Velmi časté je také svědění či pálení v krku a záchvaty kašle, sípání, hvízdání na hrudi či dušnost, což už jsou projevy astmatu. Mohou se vyskytnout i projevy kožní (kopřivka, ekzém), stejně tak i celkové (únava, bolesti hlavy).

První diagnózu pylové alergie obvykle provádí praktický lékař na základě typické anamnézy a klinických příznaků. Alergolog může navíc pomocí kožních testů nebo laboratorního vyšetření tzv. specifických IgE protilátek v krvi stanovit přecitlivělost na konkrétní pylový alergen. U pacientů s kašlem a dechovými potížemi je na místě provést i spirometrické vyšetření plicních funkcí.

Léčba alergické rýmy

Základem léčby alergické rýmy zůstávají režimová opatření, tedy snaha omezit kontakt s daným alergenem. Během pylové sezóny se proto doporučuje často omývat obličej a mýt si vlasy, nosit brýle, neotvírat na delší dobu okna, případně větrat jen brzy z rána a pořídit si pylové sítě do oken. Alergik by také neměl sekat trávu, stejně jako sbírat a sušit léčivé byliny.

Z léčiv se nejvíce uplatňují antihistaminika. Dostupná jsou ve formě tablet, očních kapek i nosních sprejů a některá lze v lékárně zakoupit i bez lékařského předpisu. Zmírňují svědění, kýchání a vodnatou sekreci z nosu, ale i příznaky alergického zánětu spojivek. Protizánětlivě působí kortikosteroidy, které se užívají ve formě nosních sprejů či očních kapek, také zlepšují nosní průchodnost. Do očí i nosu lze dále aplikovat i tzv. kromony. Jedinou léčbou, která působí přímo na příčinu alergie, je specifická alergenová imunoterapie. Tento typ léčby ovlivňuje reakci imunitního systému, který postupně přestává na konkrétní alergen reagovat nepřiměřeně, naopak si na něj tělo začíná zvykat. 

Alergenová imunoterapie je důležitá nejen s ohledem na snížení či zcela vymizení alergických obtíží, ale jména také jako prevence před rozvojem bronchiálního astmatu.

(mafi)

Zdroje:

Tidy C. Hay fever and seasonal allergies. Patient Info 2017. Dostupné na: https://patient.info/allergies-blood-immune/hay-fever-leaflet.

Kalabusová B. Alergie na pyly. Praktické lékárenství 2015. 11 (3): 86–88. Dostupné na: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2015/03/02.pdf.

Kol. autorů. Hay fever. Mayo Clinic 2020. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/symptoms-causes/syc-20373039.

Gill. K. Grass allergies. Healthline 2018. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/grass-allergy.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje