Tři typy reakcí na hmyzí bodnutí: víte, co kdy dělat?

Rozkvetlá louka lákající k posezení nebo ovocné stromy obsypané zralými třešněmi nemají chybu – tedy kromě bodavého hmyzu. Včelí či vosí bodnutí dokáže letní romantiku pořádně znepříjemnit. Především v případě, trpíte-li alergií. Tam jde často o minuty.

Rozkvetlá louka lákající k posezení nebo ovocné stromy obsypané zralými třešněmi nemají chybu – tedy kromě bodavého hmyzu. Včelí či vosí bodnutí dokáže letní romantiku pořádně znepříjemnit. Především v případě, trpíte-li alergií. Tam jde často o minuty.

K nežádoucí reakci vede nejčastěji bodnutí včelou, vosou nebo čmelákem. Přecitlivělost na jiné hmyzí jedy bývá vzácnější. Nesmíme ale zaměňovat normální reakci na bodnutí s alergickou odpovědí. Když budete umět rozlišit rozdíl, ušetříte si zbytečné starosti i návštěvu lékaře. Navíc budete vědět, jak rychle zareagovat v případě skutečné alergie, kdy může jít doslova o každou vteřinu.

Poznejte rozdíly a co dělá hmyzí jed v těle

Existují tři typy reakcí na hmyzí bodnutí:

  1. Nealergická odpověď organismu (toxická reakce) se projeví bolestí, otokem a začervenáním v okolí vpichu, velikosti maximálně do 10cm, které se nerozšiřují, tj reakce neprogreduje.
  2. Rozsáhlá lokální reakce (alergická) se ohlásí reakcí větší než 10cm v průměru a trvá 24h a více v okolí místa bodnutí. Například při bodnutí do kotníku může otéct celá noha. Přestože tento jev může vypadat dramaticky, většinou nebývá nebezpečný, osobitnou pozornost si zasluhuje ale v případech kdy reakce progreduje, rozšiřuje sa a zhoršuje se s jejím trváním.
  3. Závažnějším typem je pak tzv. systémová alergická reakce kdy se příznaky objevují i výrazně dále od místa bodnutí a reagují taky kromně kúže další systémy, jako kardiovaskulární a/nebo respirační nebo taky gastrointestinální.
  4. Nejzávažnější formou systémové reakce je anafylaktický šok.

Pro mírnou alergickou reakci jsou charakteristické tyto příznaky:

Mírná alergická reakce na hmyzí bodnutí působí obtíže v okolí místa vpichu, například:

Lidé, kteří již nepříjemnou reakci na hmyzí bodnutí prodělali, mají 60procentní nebo i vyšší riziko, že se u nich bude stejná či těžší situace opakovat.

Při těžké alergické neboli anafylaktické reakci se mohou objevit tyto příznaky:

Tato odpověď organismu se objeví již několik okamžiků po bodnutí a může vést k šoku, srdeční zástavě a bezvědomí během 10 minut. Mívá i fatální následky, a je proto nutné zavolat ihned rychlou záchrannou službu a podat postižené osobě první pomoc.

 První pomoc při bodnutí 

Podrobného průvodce první pomoci při hmyzím bodnutí najdete také na našich stránkách www.ulekare.cz.

Štěstí přeje připraveným, proto je i v případě alergie na hmyzí bodnutí důležité být vybavený. Pokud u vás v minulosti k podobné reakci došlo, mělo by být adrenalinové pero součástí vaší výbavy doma i při cestách do přírody. 

(hak)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje