Dotaz

Dotaz, 4. 1. 2024

Dobrý den, při užití tablety Sumatriptan na migrénu jse měla ztuhlou část krku na levo, ale nepřikládala jsem tomu souvislost. Po užití druhé tabletky jsem stále pociťovala bolest za krkem a při užití další tablety během týdne mi postupně ztuhla celá šíje, vrchní část zad, obě paže, měla jsem chrapot a mírně oteklý hrtan, hůře se mi dýchalo a měla jsem průjem, motala jsem se a téměř nemohla chodit. V nemocnici mi byl podán submuskulárně epinefrin a během chvíle bylo velké zlepšení. Oč se prosím mohlo jednat? U anafylaktického nebo anafylaktoidního šoku se prý závažná reakce objevuje hned a "nerozvíjí se". Děkuji za informaci.

MUDr. Iva Pončáková, 15. 1. 2024

Dobrý den, situace, kterou popisujete s největší pravděpodobností svědčí o lékové alergii. Pokud by Váš ošetřující lékař potřeboval zjistit s určitostí, že jste na daný lék alergická, bylo by nutno provést specifické testy (prick to prick, intradermální, toleranční atd..) pro daný lék na speciálním pracovišti, kde vyšetřují lékovou alergii, neboť tento typ alergie se nevyšetřuje v běžné alergologické ambulanci. Anafylaktický šok se nejčastěji rozvíjí do pár minut po příhodě či kontaktu s příčinným alergenem, nicméně jeho průběh může být i postupný, tzv. dvoufázový.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také položte dotaz do poradny.