#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zkřížené alergie

Osoby, které trpí alergií na pyly, mají dvakrát až třikrát více alergií na potraviny než běžná populace. Často se jedná o tzv. zkřížené alergie.

Alergici, pro které představuje riziko pyl rostlin, by měli být obezřetní i v případě konzumace potravin. Některé pylové alergeny se totiž podobají určitým bílkovinám v potravinách, a mohou tak vyvolat stejnou nežádoucí reakci jako právě pyly.

O Vánocích může zkřížená alergie pro některé jedince přestavovat vyšší riziko ve smyslu většího výskytu svátečních lákadel v podobě exotického ovoce, různých druhů ořechů a samozřejmě také ryb. Tyto potraviny mohou za určitých okolností znamenat nepříjemné alergeny. Proto si dávejte dobrý pozor, co jíte.

V případě potravinové alergie jsou kožní testy nebo laboratorní výsledky z krve velmi často pozitivní pro více potravin stejné skupiny (jednoduchá senzibilizace), ale alergie na všechny potraviny z dané čeledi jsou vzácné. Například: pokud máte alergii na arašídy coby olejninu, zkřížená reakce mezi dalšími olejninami (hrášek, sója atd.) je vzácná. Naopak zkřížená reakce mezi různými druhy ořechů je velmi častá.

Zkřížení alergií se projevuje tzv. orálně alergickým syndromem bezprostředně po konzumaci určité potraviny v syrovém stavu jako pálení v ústech či zarudnutí. Pokud se vám něco podobného stane, přestaňte danou potravinu konzumovat.

Jedná-li se například o syrovou zeleninu či ovoce, je zde pomoc jednoduchá: stačí potravinu chvilku povařit či spařit horkou vodou. Postačí i ohřátí v mikrovlnné troubě. Alergie se totiž projeví pouze na ovoce a zeleninu v syrovém stavu.

S ostatními potravinami to tak jednoduché není: máte-li například alergii na pyly břízy, může se u vás vyskytnout zároveň alergie na ořechy. Jejich konzumaci je nutné vynechat zcela. To samé platí o rybách.

Znalost zkřížených reakcí je proto důležitá pro správný výběr potravin a případné nežádoucí reakce organismu alergika. Problematika křížení alergií je poměrně obsáhlá a složitá, proto se v případě jakýchkoli pochybností o vhodnosti konzumace určité potraviny obraťte na svého alergologa či imunologa.

(jan)

Nejrozšířenější typy zkřížených reakcí rostlinných i živočišných bílkovin

Základní alergie Zkřížené reakce časté Zkřížené reakce možné
bříza, líska, olše jablko, broskev, nektarinka, třešně
kiwi
lískový ořech, vlašský ořech
mrkev, celer
brambory (syrové)
hruška, švestka, meruňka
banán, pomeranč
paraořech, kešu, pistácie, mandle
petržel
koření – kmín, kopr, fenykl, anýz
sója
pelyněk kořenová zelenina koření – kmín, fenykl, anýz
heřmánek
latex (kaučuk, guma)
trávy (čeleď lipnicovité) mouky (žito, pšenice, ječmen)
rajské jablíčko
kukuřice, rýže, proso
ambrozie meloun
banán
slunečnice
latex (kaučukovník) kiwi
banán
avokádo
papája
jedlé kaštany
mango a ananas
sója hrášek arašídy
čočka, fazole, boby
mléko kravské kozí, ovčí (minimálně v 50 %) kobylí mléko
hovězí maso (5%)
vajíčko‑bílek vajíčko – žloutek
křepelčí i jiná vejce
drůbeží maso (5%)
peří mnoha ptáků
mořské ryby sladkovodní ryby
korýši měkkýši roztoči

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje